eskişehir büyükşehir belediyesi logo

NEREDEN BAŞLADIK?Acilis-foto"Bu tesisi, çocuklarımızı erken yaşlarda bilim ve fen kuralları ile tanıştırmak için kurduk. İnanıyoruz ki, onlara yapılan yatırım en verimli yatırımdır.

Gelecek Eskişehir'den geçecek."

Bilimi, tek gerçek yol gösterici olarak gören Ulu Önder Atatürk'ün izini takip ederek çok yol aldık. Ancak, bilimin son yüz yıl boyunca nefes kesici bir hızla ilerlemesi nedeniyle, almamız gereken yol da bir o kadar uzadı.

Ülkemizde yaşayanların hatırı sayılır bir kesiminin, bilimsel düşünceyle tanışmasının başarılmış olmasıyla övünsek de; bilimi, toplumun kılcal damarlarına kadar yayabilmiş değiliz. Türkiye'de en seçkin okullarımızdan mezun olan insanlarımızın bile çoğu, bilime sadece tanışıklık seviyesinde kaldılar. Çünkü bilimi, bilime layık bir yöntemle uygulamalı bir biçimde öğretemedik. Kitaplardan ezberleterek öğretmeye çalıştık.

Bir öğretim üyesi olarak görev yaptığım dönemlerden beri en büyük hayalim, çocukların, henüz merak duygusunu yitirmedikleri çağlarda, bilimin, büyülü dünyasını hissedebilecekleri bilim deney parklarını, ülkenin dört bir yanında hizmete açmaktı. Çünkü biliyorum ki, küçük yaşta bilimsel bilgiyle deney yaparak tanışan bir zihin, hem merak duygusunu ileri yaşlara kadar korur, hem de merakını gidermek konusunda ancak bilime güvenir. 

Proje_ekibi

Son derece sınırlı olanaklarla gerçekleştirdiğimiz ve 12 Nisan 2012 tarihinde hizmetinize sunduğumuz bu merkez, inanıyorum ki, Türkiye'nin ve insanlığın geleceğine yapılmış, küçük; ama anlamı büyük ve işlevsel bir yatırımdır.

Bütün çocuklarımıza armağan olsun.

Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen
Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı

Büyükşehir Belediyesi Bilim Deney Merkezi'ne yapmış olduğu katkılardan dolayı teşekkürlerimizle,katkida-bulunanlar-2